The 8th Annual Jam Awards – Celebrating the Year in Cinema

With another spectacular line-up of nominees, picking the winners for this year’s The Jam Awards has been a typically difficult task. Alas, decisions must be made, and, after much deliberation, the winners have been decided.

So without further ado, let The 8th Annual Jam Awards commence!

Best Music Moment
And the nominees were:

“Edgar’s Prayer” in Barb and Star Go to Vista Del Mar
“Both Sides Now” in CODA
“We Don’t Talk About Bruno” in Encanto
“96,000” in In the Heights
“Sunday” in tick, tick… BOOM!
“America” in West Side Story

And the winner is…

“We Don’t Talk About Bruno” in Encanto
Runner-up: “America” in West Side Story

Best Moment
And the nominees were:

The car monologue in Drive My Car
Reversing the truck in Licorice Pizza
The bus fight in Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
The portal arrival in Spider-Man: No Way Home
Alexia and the car in Titane
Time stands still in The Worst Person in the World

And the winner is…

Time stands still in The Worst Person in the World
Runner-up: The portal arrival in Spider-Man: No Way Home

Best Ensemble
And the nominees were:

CODA
Drive My Car
The Harder They Fall
In the Heights
Mass
The Power of the Dog

And the winner is…

Mass
Runner-up: CODA

Breakthrough Performance
And
the nominees were:

Mike Faist – West Side Story
Alana Haim – Licorice Pizza
Emilia Jones – CODA
Woody Norman – C’mon C’mon
Agathe Rousselle – Titane
Rachel Zegler – West Side Story

And the winner is…

Agathe Rousselle – Titane
Runner-up: Mike Faist – West Side Story

Breakthrough Filmmaker
And the nominees were:

Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter
Rebecca Hall – Passing
Fran Kranz – Mass
Lin-Manuel Miranda – tick, tick… BOOM!
Michael Sarnoski – Pig
Emma Seligman – Shiva Baby

And the winner is…

Michael Sarnoski – Pig
Runner-up: Rebecca Hall – Passing

Best Supporting Male Performance
And the nominees were:

Anders Danielsen Lie – The Worst Person in the World
Mike Faist – West Side Story
Vincent Lindon – Titane
Troy Kotsur – CODA
Jesse Plemons – The Power of the Dog
Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog

And the winner is…

Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog
Runner-up: Anders Danielsen Lie – The Worst Person in the World

Best Supporting Female Performance
And the nominees were:

Ariana DeBose – West Side Story
Ann Dowd – Mass
Kirsten Dunst – The Power of the Dog
Aunjanue Ellis – King Richard
Tôko Miura – Drive My Car
Ruth Negga – Passing

And the winner is…

Ariana DeBose – West Side Story
Runner-up: Ann Dowd – Mass

Best Lead Male Performance
And the nominees were:

Nicolas Cage – Pig
Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog
Andrew Garfield – tick, tick… BOOM!
Hidetoshi Nishijima – Drive My Car
Franz Rogowski – Great Freedom
Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth

And the winner is…

Andrew Garfield – tick, tick… BOOM!
Runner-up: Nicolas Cage – Pig

Best Lead Female Performance
And the nominees were:

Penélope Cruz – Parallel Mothers
Alana Haim – Licorice Pizza
Renate Reinsve – The Worst Person in the World
Agathe Rousselle – Titane
Kristen Stewart – Spencer
Tessa Thompson – Passing

And the winner is…

Renate Reinsve – The Worst Person in the World
Runner-up: Penélope Cruz – Parallel Mothers

Achievement in Screenwriting
And
the nominees were:

Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
Jane Campion – The Power of the Dog
Asghar Farhadi – A Hero
Ryûsuke Hamaguchi and Takamasa Oe – Drive My Car
Fran Kranz – Mass
Joachim Trier and Eskil Vogt – The Worst Person in the World

And the winner is…

Ryûsuke Hamaguchi and Takamasa Oe – Drive My Car
Runner-up: Joachim Trier and Eskil Vogt – The Worst Person in the World

Achievement in Directing
And the nominees were:

Jane Campion – The Power of the Dog
Julia Ducournau – Titane
Ryûsuke Hamaguchi – Drive My Car
Jonas Poher Rasmussen – Flee
Steven Spielberg – West Side Story
Denis Villeneuve – Dune

And the winner is…

Jane Campion – The Power of the Dog
Runner-up: Ryûsuke Hamaguchi – Drive My Car

Best Animated Film
And the nominees were:

Belle
Encanto
Flee
Luca
The Mitchells vs. the Machines
Raya and the Last Dragon

And the winner is…

The Mitchells vs. the Machines
Runner-up: Flee

Best Documentary
And the nominees were:

Ascension
Burning
The First Wave
Flee
The Rescue
Summer of Soul

And the winner is…

Flee
Runner-up: The Rescue

Best International Film
And the nominees were:

Drive My Car (Japan)
Flee (Denmark)
A Hero (Iran)
Parallel Mothers (Spain)
Titane (France)
The Worst Person in the World (Norway)

And the winner is…

Drive My Car (Japan)
Runner-up: The Worst Person in the World (Norway)

Best Film
And the nominees were:

Drive My Car
Flee
Pig
The Power of the Dog
West Side Story
The Worst Person in the World

And the winner is…

Drive My Car
Runner-up: The Power of the Dog

Congratulations to the winners of The 8th Annual Jam Awards. See you all again next year!